fbpx

Ocieplenie domu drewnianego

STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / OCIEPLENIE DOMU DREWNIANEGO

Ocieplenie domu drewnianegoOcieplenie domu drewnianego jest jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym etapem podczas procesów wykańczania budynku. To właśnie izolacja termiczna domu drewnianego zapewnia jego mieszkańcom odpowiedni komfort użytkowania, a także wpływa na jego trwałość jak i energooszczędność.

Izolacja ścian

W przypadku ocieplania domu drewnianego wykonanego np. z bali, izolację termiczną ścian budynku wykonujemy od środka pomiędzy uprzednio wcześniej zamontowany ruszt np. drewniany. Ocieplenie ścian pianką natryskową zapewnia wysoką szczelność bowiem pianka doskonale klei się do drewna eliminując w ten sposób mostki termiczne mogące powstać wzdłuż drewnianego rusztu. Wypełniona dokładnie przestrzeń pianką nie pozwala na ruchy powietrza w przegrodzie, eliminując efekt pętli konwekcyjnych i tzw. zjawisko „zimnej ściany”.  Pragniemy tutaj zwrócić uwagę, aby szczelności powietrznej nie mylić z przepływem dyfuzji pary wodnej – to całkowicie 2 różne kwestie! Stosowana bowiem do ociepleń domów drewnianych pianka PUR to otwartokomórkowa pianka, która jest paro przepuszczalnym materiałem izolacyjnym, potocznie mówiąc “odpychającym”.
Należy także pamiętać, aby zapewnić maksymalną efektywność energetyczną naszego domu, powinniśmy zadbać aby wszelkie instalacje (np. elektryczne, wod.-kan.) zostały przygotowane przed wykonaniem izolacji.
Dodatkowo, jeśli w domu drewnianym ściany działowe wykonane są metodą szkieletową, wykonana w nich izolacja pianką zapewni znakomitą akustykę, tłumiąc hałasy z sąsiadujących pomieszczeń.

Ocieplenie stropu

Podobnie jak w przypadku ścian działowych, wykonana warstwa izolacji na stropie międzykondygnacyjnym zniweluje odgłosy tego, co dzieję się na piętrze. W zależności od projektu i sposobu przygotowania stropu, taka izolacja może być wykonana od dołu bądź góry i w obu przypadkach zapewni doskonała akustykę, a ponad to poprawi komfort termiczny dla pomieszczeń zarówno tych na parterze jak i piętrze.

Izolacja poddasza

Ocieplenie domu drewnianego to zarówno izolacja ścian jak i poddasza. Dach jak dobrze wiadomo to newralgiczny punkt każdego budynku, dlatego należy zadbać o jak najlepsze jego ocieplenie. Skutecznie wykonana izolacja dachu zapewni odpowiedni komfort termiczny w pomieszczeniach na poddaszu zarówno zimą jak i latem. Wykonanie ocieplenia poddasza pianką natryskową tak samo jak w przypadku izolacji ścian zapewnia wysoką szczelność niezależnie od kształtu konstrukcji dachu.

Bariera powietrzna

Kompletne ocieplenie domu drewnianego natryskową pianką poliuretanową tworzy swego rodzaju poduszkę powietrzną, która nie pozwala na niekontrolowaną ucieczkę powietrza z budynku, przez co dom uzyskuje wysoką szczelność, taką jaką wymaga się w domach pasywnych. Ponadto stosowana do izolacji domów drewnianych pianka otwarto komórkowa ICYNENE H2Foam Lite to w pełni paro przepuszczalny materiał o bardzo niskiej nasiąkliwości wody, który w razie potrzeby odprowadzi nadmiar wilgoci z przegród zapobiegając gromadzeniu się wilgoci w drewnianej konstrukcji. Pianka jest również na tyle elastycznym materiałem, iż poddaje się drobnym ruchom drewnianej konstrukcji domu, dzięki czemu tak samo jak w momencie instalacji tak i na przełomie wielu lat wykonana izolacja zapewnia maksymalną szczelność.

Planujesz budowę domu drewnianego, bądź zamierzasz przeprowadzić termomodernizację już istniejącego budynku, skontaktuj się już dziś z naszymi przedstawicielami, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania związane z izolacją termiczną domu drewnianego.

Zapraszamy do kontaktu – link do kontaktu – TUTAJ
Call Now Button